ETIM HISTORIA

System działa już od ponad 15 lat w Holandii i od ponad 10 w Niemczech i Szwajcarii.
W wielu krajach przemysł stosuje system „eCl@ss” w zakupach materiałów i części, a ETIM jest jego częścią elektryczną dzięki bliskiej współpracy obu organizacji.
W Niemczech działania ETIM i eCl@ss wspiera tamtejsze Ministerstwo Gospodarki i Technologii, bardzo zaangażowane w poprawianie konkurencyjności niemieckich firm, wspiera także finansowo. U nas raczej na takie wsparcie nie ma co liczyć, chociaż może zdarzy się jakiś cud. W Niemczech wsparcie ma na celu harmonizację systemów klasyfikacji, które różnią się od siebie, stawiając eCl@ss w centrum tych działań.
Stosując ETIM, zasadą jest używanie zawsze wersji dwujęzycznej, a więc angielskiej i krajowej. Są oczywiście kraje, gdzie potrzeba tych wersji więcej. W Belgii i Szwajcarii są po 3 oficjalne języki, więc i ETIM będzie musiał ich używać. Na szczęście, w Polsce nie mamy tego problemu.
Wielu dostawców, szczególnie tych mocno obecnych na rynkach holenderskim i niemieckim, ma już opisy wyrobów w tym standardzie, a zmiana wersji językowej jest więcej niż banalna. W krajach tych istnieją narzędzia informatyczne ułatwiające, lub wprost automatyzujące proces dopasowywania opisów wyrobów do standardu ETIM. Skorzystanie z tych rozwiązań znacznie przyspiesza całą operację.